ПРОГРАМА "МАНДРІВНИКИ В ЧАСІ" ДЛЯ ЗМІЦНЕННЯ СТІЙКОСТІ ТА СТИМУЛЯЦІЇ ПОСТТРАВМАТИЧНОГО ЗРОСТАННЯ ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ, ТРАВМОВАНИХ ВІЙНОЮ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2616-7786.2023/9-1/10Ключові слова:
посттравматичне зростання, реабілітаційна програма, резиільєнтність, травматичний досвід, травмовані війною дітиАнотація
Вступ. Присвячено аналізу результатів апробації програми підвищення резильєнтності та стимуляції посттравматичного зростання у дітей та підлітків, травмованих війною, – "Мандрівники у часі". Представлено структуру та короткий опис програми, її цілі та завдання, принципи побудови та основні змістовні компоненти.
Методи. Показано основні результати апробації цієї програми, отримані в результаті тестування учасників за допомогою "Опитувальника посттравматичного зростання Р. Тедескі та Л. Калхоуна", адаптований М. Ш. Магомед-Еміновим. Діагностичний інструмент дозволив оцінити рівень змін, що відбулися в житті учасника внаслідок стресу або травми і має п'ять шкал: ставлення до інших, нові можливості, сила особистості, духовні зміни, підвищення цінності життя.
Результати. Програма підвищення резильєнтності та стимуляції посттравматичного зростання у дітей та підлітків, травмованих війною – "Мандрівники в часі" є поєднанням таких напрямів, як туризм та психотерапія, інтегруючи в себе теоретичні та практичні знання з історії, географії, культурології, біологія, екології.
Висновки. Представлена програма передбачає створення цілісного контекстного простору для безпечного експресивного прояву переживань, стабілізації психофізіологічного стану, реконструкції системи цінностей та переконань, зміну копінг-стратегій, зміцнення домінуючих та активізацію потенційних ресурсних каналів. Програма "Мандрівники в часі" спрямована на дві основні цілі: посттравматичне зростання та підвищення резильєнтності, вона базується на трьох основних моделях: BASICPh, фантастична реальність, пригодницька терапія. А також містить систему додаткових ігрових, творчих, когнітивних, тілесно орієнтованих психотерапевтичних практик. Після впровадження Програми діти експериментальної групи в переважній більшості зазначили у своїй особистості суттєві позитивні психологічні зміни, які відбулися після травматичних подій.