АНАЛІЗ ВПЛИВУ ДИТЯЧИХ СТРАХІВ НА ФОРМУВАННЯ СТЕРЕОТИПІВ ДОРОСЛОЇ ЛЮДИНИ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2616-7786.2021/7-1/11Ключові слова:
антиципація, детермінація, інтолеранстність, ригідність, стереотип, страхАнотація
Розглянуто дитячі страхи та прояв їх наслідків у дорослому житті людини, що є важливою темою психології та психіатрії. Проведено теоретичні дослідження, які дали змогу глибше розкрити наслідки формування та функціонування стереотипів у свідомості і поведінці людей. Систематизовано й узагальненено наукові концепцїй стосовно впливу дитячих страхів на формування стереотипів дорослої людини. Як основні методи дослідження використано аналіз та узагальнення інформації з фахових джерел.
Всебічно розглянуто явище стереотипу з психологічного та психофізологічного поглядів. На основі аналізу та узагальнення дотичних матеріалів представлено психологічне розуміння понять "стереотип" і "страх". З'ясовано, що різні трактування стереотипу відображають різні сторони одного явища: фізіологічний базис, соціальну та психологічну обумовленість, поведінкову і вербальну реалізацію такого психологічного механізму. Визначено детермінанти (зовнішні та внутрішні) прояву стереотипу поведінки людини і розкрито відношення між окремими детермінантами та становленням стереотипів, у тому числі виявлено впливи дитячих страхів на формування стереотипів дорослої людини.
Емпіричне дослідження підтвердило, що особи з вираженими дитячими страхами демонструють достовірно більшу схильність до стереотипності, що проявляється в інтоленрантності до невизначеності (як стосовно міжособистісних стосунків, так і світу взагалі), сприйнятті навколишнього світу та життєвих подій як потенційно небезпечних, стереотипних емоційних реакціях тривоги, схильності до ірраціональних когнітивних установок та хибних переконань (насамперед низької фрустраційної толерантності). Все це є джерелом неадаптивних поведінкових реакцій, що призводить до формування співзалежності, особистісних розладів та психологічного неблагополуччя.